Просвітницька діяльність

ДП КЛАВДІЄВСЬКА ЛНДС  Напрями  Просвітницька діяльність

Історія створення

У 1995 році гурток любителів природи Пилиповицької ЗОШ І-ІІ ступенів отримав статус учнівського лісництва і дозвіл працювати як робочий підрозділ Клавдієвського лісгоспу.
Вивчаючи досвід роботи гуртка “Шкільне лісництво” 1974-1986 роки, переглядаючи фотоматеріали, звіти про роботу, щоденники дослідницьких робіт та маючи певний досвід роботи в лісовому господарстві, керівник учнівського лісництва та керівництво лісгоспу прийшли до висновку, що для забезпечення профорієнтаційної роботи, екологічної освіти, виховання цивілізованого господаря, формування творчої, працелюбної особистості, пропаганди здорового способу життя та формування творчої особистості, закоханої в свій край, гордої за свою землю, Батьківщину, необхідно підняти роботу шкільного лісництва на більш високий, професійний рівень, зблизити її з виробництвом, залучити до співпраці професіоналів, заключити угоди про співпрацю з науковими установами, дати учням можливість створювати матеріальні цінності і отримувати винагороду відповідно до вкладеної праці. Організацію роботи учнівського лісництва провели за планом:
  • Укладання договору між організаціями-засновниками (Клавдієвський лісгосп в особі директора та Пилиповицька ЗОШ І-ІІ ступенів в особі директора школи).
  • Залучення учнів VI-IX класів до участі у діяльності учнівського лісництва.
  • Створення Статуту учнівського лісництва відповідно до Положення про шкільне лісництво.
  • Укладання угоди про співпрацю між учнівським лісництвом та науковими установами (НБС ім. М.М. Гришка Академії Наук України, Всеукраїнським екологічним центром м. Київ, районним Центром дитячої та юнацької творчості.
  • Придбання форми для членів учнівського лісництва.
  • Оформлення кабінету учнівського лісництва на території Клавдієвського лісництва ДП «Клавдієвський лісгосп».
  • Розподілення обов’язків між членами учнівського лісництва.
  • Оформлення в школі куточка юного лісівника.
Складання та затвердження плану роботи, розділами якого є:
  • навчально-виховна робота;
  • експериментальна і дослідницька робота;
  • виробнича практика;
  • організація змістовного дозвілля.
Метою навчально-виховної роботи в межах учнівського лісництва є поглиблення знань з біології, озброєння учнів глибокими, систематичними знаннями про навколишнє середовище, як складної системи компонентів, про процеси, що відбуваються в природі, про їх постійну зміну під впливом діяльності людини та про те, чому і як слід охороняти атмосферу, воду, грунт, надра, ландшафти, рослинні і тваринні угрупування; прищеплення учням вмінь і навичок розумного ставлення до природи, виховання економічної і екологічної культури учнів.

Експериментально-дослідницька робота

За останній період, відповідно до угод про творчу співпрацю з науковими установами, учнівським лісництвом була виконана наступна експериментально-дослідницька робота:
І. За завданнями та рекомендаціями вчених Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка АНУ, членами учнівського лісництва проведено досліди:
  • вирощування актинідії загостреної шляхом весняного та літнього живцювання;
  • вирощування декоративних форм хвойних порід шляхом щеплення їх на ялину звичайну;
  • розмноження червонокнижного виду лілії лісової та її інтродукції;
  • вирощування різних декоративних форм шляхом укорінення живців;
  • розмноження ґрунтопокривних рослин за допомогою вегетативних органів;
  • вивчення історії українського паркознавства.
Посадковий матеріал надано Ботанічним садом.
ІІ. За завданням ДП «Клавдієвський лісгосп»:
  • вирощування вічнозелених декоративних рослин шляхом літнього живцювання;
  • обстеження насаджень з метою виявлення плюсових дерев;
  • пошук та дослідження джерел на території, що закріплена за шкільним лісництвом (500 га);
  • дослідження Пилиповицького струмка, визначення причин забруднення води в ньому;
  • дослідження та виявлення об’єктів природи, що потребують охорони, на території, закріпленій за шкільним лісництвом;
  • створення маршруту по екологічній стежці;
  • створення зеленої лабораторії під відкритим небом.

Досягнення

За останні п’ять років зріс авторитет учнівського лісництва. Кількість членів збільшилася із 15 учнів у 1995 році, до 36 у 2011 році. Змінилося ставлення учнів до виробничої практики. Перемога у Всеукраїнському конкурсі 2002 року “На краще шкільне лісництво” і виграш головного призу (комп’ютера) дали поштовх до створення в школі комп’ютерного класу і факультативу з основ інформатики. На зароблені гроші були придбані: музичний центр, сканер, радіомікрофони, телевізор, м’ячі,  відеомагнітофон, система караоке, встановлено захисні грати та систему сигналізації малого комп”ютерного класу, виплачуються грошові премії в розмірі 100-500 грн. Колегіальне вирішення фінансових питань зробило учнів більш відповідальними, серйозними. Перемоги в  конкурсах принесли школі два фотоапарати, один з яких- цифровий, тому є можливість створення фотогазет, альбомів, різних звітів. Члени учнівського лісництва в складі делегації від України взяли участь у першому Всеросійському з’їзді шкільних лісництв (м. Москва, 2003рік) та стали лауреатами Другого Міжнародного юніорського лісового конкурсу (2005 рік) і вибороли спеціальний приз Дитячого екологічного руху “Зелена планета” серед 39 делегацій з 34 країн учасниць,  що дало змогу поділитися своїм досвідом і перейняти досвід російських, білоруських, німецьких, фінських, польських колег. У 2005 році члени учнівського лісництва взяли участь і перемогли у Всеукраїнській акції школярів та учнівської молоді “Ліси для нащадків”, зайняли третє місце в обласному конкурсі та стали лауреатом Всеукраїнського конкурсу “Юний селекціонер”, а навесні 2006 року удостоєні права в складі дев”яти кращих учнівських лісництв країни взяти участь у Всеукраїнській акції “Майбутнє лісу у твоїх руках. Школярі України- батьківщині Тараса” за участі Президента України В.А.Ющенка. У 2007 році учениця Пилиповицької ЗОШ член учнівського лісництва Мирончук Яна стала призером 111 етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково – дослідницьких робіт учнів – членів МАН (секція Лісове господарство), а я, як науковий керівник, нагороджена грамотою МОН України.
2007 рік - учнівське лісництво (в складі: Шайдецький Дмитро- лісничий учнівського лісництва, Андрієнко Андрій, Онищенко Денис, Даценко Інна) взяло участь у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв та на своїй базі провело практикум з інноваційних технологій лісорозведення та лісовідновлення. За впровадження ефективних інноваційних технологій у вирощуванні лісових культур нагороджені грамотою Національного еколого – натуралістичного центру учнівської молоді МОН України та почесною грамотою Державного комітету лісового господарства.
2008 рік -3 місце у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у місті Суми. (Шайдецький Дмитро – лісничий учнівського лісництва, Андрієнко Андрій, Онищенко Денис, Волга Альона, Величко Євгеній).
2009 рік – 3 місце у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у місті Рівне. (Величко Євгеній – лісничий учнівського лісництва, Кравчун Тетяна, Скоритченко Роман) Приз кубок.
2010 рік – 3 місце у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у місті Чернівці.(Даценко Інна - лісничий учнівського лісництва, Герасимов Ігор в складі збірної команди Київської області).
2011рік – 3 місце у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у місті Кіровоград. (Даценко Інна - лісничий учнівського лісництва, Герасимов Ігор в складі збірної команди Київської області).
2010рік і 2011рік-приймали участь у першій та другій Президентській виставці «Юні майстри Україні»
2012рік –Гран-прі у Всеукраінському зльоті учнівських лісництв у місті Іванофранківськ. (Добривечор Владислав - лісничий учнівського лісництва, Деравчук Віктор в складі збірної команди Київської області).
2012рік—приймали участь в Першому Всеукраїнському зльоті трудових бригад у селі Ковалівка на Київщині  вітали учасників зльоту як краще учнівське обєднання в області.
2012рік –приймали участь у обласній виставці що проходила в Палаці України за участі голови облдержадміністрації  всіх депутатів обласної ради івсіх голів районних держадміністрацій та керівників освіти всіх районів Київської області.
2013 рік – Перше місце у Всеукраінському зльоті учнівських лісництв у місті Біла Церква Київської області. (Добривечор Владислав – лісничий учнівського лісництва, Микитенко Юрій, Торянніков Данило, Тимошенко Альона в складі збірної команди Київської області).
2014 рік – Друге місце у Всеукраінському зльоті учнівських лісництв місто Луцьк. (Лисак Олександр – лісничий учнівського лісництва, Микитенко Юрій в складі збірної команди Київської області).
2015 рік – Третє місце у Всеукраінському зльоті учнівських лісництв місто Хмельницький. (лісничий Лисак Олександр в складі збірної команди Київської області).
Участь у Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» за участі працівників міністерства аграрної політики на чолі з міністром Павленком.
2016 рік – Третє місце у Всеукраінському зльоті учнівських лісництв місто Черкаси. (лісничий Лисак Олександр в складі збірної команди Київської області).
Постійна участь у представницьких заходах на державному рівні.
Результати  науково-дослідницьких робіт “Репатріація лілії лісової в “урочище Бабка” Київської області” та “Урочище Бабка”- перлина Українського Полісся” впроваджено у виробництво  ДП “Клавдієвський лісгосп”.

Про учнівське лісництво та його вихованців в ЗМІ

Успіхи, досягнуті учнівським лісництвом, привернули до себе увагу засобів масової інформації:
  • Донецьким кабельним телебаченням знято фільм (після повернення із 1 Всеросійського з’їзду учнівських лісництв);
  • інтерв’ю керівника та членів учнівського лісництва транслювалося в радіопередачі “Лісовими стежками”;
  • телеканалом УТ1 знято фрагмент про учнівське лісництво (профорієнтаційна робота);
  • на студії Київнаучфільм знято фільм про роботу учнівського лісництва;
  • робота учнівського лісництва постійно висвітлюється у Всеукраїнському журналі “Лісовий та мисливський журнал”, в обласних та районній газетах.

Підсумковий результат

Головним  підсумком роботи учнівського лісництва є отримання школярами досвіду практичної роботи на виробництві, що відіграло важливу роль у формуванні ключових компетентностей їх екологічної свідомості та вибору професії. Троє учнів навчаються у вищому навчальному закладі на факультеті “Лісове господарство”, понад тридцять колишніх випускників працюють у лісовому господарстві.
Керівник учнівського лісництва — Підлісна Надія Анатоліївна, за фахом: вчитель-методист, освіта: вища педагогічна та друга  вища — за спеціальністю “Лісове господарство”.