< Попередня новина
7.02.2023 13:39 - давність новини: 2 р.
Досліди з проведення лісовідновних рубок у Старопетрівському лісництві
Автор: Старший науковий співробітник Микола СавущикДосліди з проведення лісовідновних рубок у Старопетрівському лісництві
На виконання науково-дослідної роботи за темою «Удосконалити систему рубок у рівнинних лісах України на засадах наближеного до природи лісівництва» (науковий керівник – чл.-кор. НААН України, д. с.-г. н., проф. В.П. Ткач) розпочаті дослідження з проведення лісовідновних рубок.
Мета – заміна стиглих і перестійних деревостанів, що мають ознаки деградації, молодими насадженнями для збереження біорізноманіття, сприяння природному поновленню корінних порід і відновленню та посиленню корисних властивостей лісу. Результати експериментальних робіт і набутий досвід можуть бути використані при перегляді нормативних документів, які регламентують проведення рубок в лісах України.
Відповідно до «Правил поліпшення якісного складу лісів» лісовідновні рубки – це комплексні рубки, що поєднують елементи рубок головного користування та рубок догляду. Їх слід проводити у стиглих та перестійних насадженнях для відновлення корінних деревостанів у лісах з обмеженим режимом лісокористування, де не дозволяється проведення рубок головного користування.
Лісівничих аспектів проведення рубок Правила не містять, лише вказують, що під час проведення лісовідновних рубок застосовують способи розробки лісосік і технології, які забезпечують створення сприятливих умов для відновлення лісу.
Для практичного відпрацювання технології рубок і процесів лісовідновлення в стиглих соснових насадженнях Старопетрівського лісництва з обмеженим режимом лісокористування (рекреаційно-оздоровчі ліси)започатковано створення мережі дослідних ділянок із застосуванням різних варіантів лісовідновних рубок.
На рішення Вченої ради УкрНДІЛГА для проведення дослідних лісовідновних рубок Держлісагенство України надаловідповідний дозвіл.
За 2020-2021рр. закладено дослідні ділянки у 35, 46, 48, 62, 99 і 101 кварталах Старопетрівського лісництва загальною площею 50,2 га. Проведено перший прийом дослідних лісовідновних рубок з елементами смугово-поступових рубок головного користування: у 2020р. на площі 7,6га, у 2021р. – 2,5га. Досліди передбачають порівняння рубок з шириною смуг 25, 35 і 50 м і різних напрямків.
У 2021р. роботи продовжили з використанням елементів добровільно-вибіркових (дві ділянки загальною площею 19,9 га) і групово – поступових рубок (1,3 га).
По завершенню перших прийомів лісовідновних рубок на ділянках були створені як лісові культури, так і проведені заходи зі сприяння природному поновленню.
Проведення восени 2022 р. обстежень показало, що на всіх лісосіках дослідних лісовідновних рубок Старопетрівського л-ва розпочалися процеси лісовідновлення. Поряд з високими відсотками збереженості створених лісових культур інтенсивно з’являється самосів сосни, що є запорокую як успішного лісовідновлення, так і лісівничої будови майбутніх насаджень.
На фото зображено природнє поновлення сосни звичайної на вікнах відновлення.