< Попередня новина


31.05.2023 15:31 - давність новини: 2 р.

Фенологічні спостереження за цвітінням роду сосен

Автор:  прес секретар Олена Різник

В умовах ДП «Клавдієвська ЛНДС», а саме у Старопетрівському лісництві, розташована колекційна ділянка різних видів сосен – пінетум (ділянка на якій зібрані різні види сосен, завезених з різних країн світу), на даний час розпочалася фаза цвітіння.

Протягом 1977-1978 років був створений садінням щеплених саджанців та сіянців - пінетум, з 29 видів роду Pinus (L.).

На сьогоднішній день на пінетумі збереглося 19 видів сосен, більшість із яких мають здоровий вигляд, щорічно «цвітуть», деякі дають нормально розвинене насіння.
Науковцями станції щороку проводяться фенологічні спостереження (спостереження за цвітінням) за інтродукованими видами сосен.

Найважливішим спостерігається збіг рецептивних фаз макростробілів та фаз вильоту пилку у них.

Зважаючи на це, науковці проводять спостереження тільки за фазами власне «цвітіння» у жіночій та чоловічій сферах.
У жіночій сфері визначають початок та кінець рецептивної фази у макростробілів, а у чоловічій- початок, масовий виліт та кінець вильоту пилку.

За початок рецептивної фази для кожного виду приймали прояв перших повністю відкритих макростробілів на верхівці дерева і за кінець- змикання лусок.

Початком льоту пилку вважалося виділення пилку із окремих пиляків, а кінцем – відсутність виділення пилку у всіх пиляків на дереві.

Також для кожного виду визначали дні масового вильоту пилку.

Власне фаза цвітіння, за спостереженнями, найшвидше настала у сосни Банкса, а найпізніше-у сосен: Румелійської, Кедрової Корейської, Китайської та Чорної Австрійської - це цвітіння відбувається з середини травня та до кінця місяця.

Такі фенологічні спостереження на колекційній ділянці проводять для:

виявлення можливості проведення запилення різних видів сосни;

визначення динаміки проходження процесу цвітіння;

визначення потенційної урожайності шишок і насіння, в подальшому для урізноманітнення видового складу сосен.

Для вивчення якості пилку, особливостей розвитку шишок на різних етапах онтогенезу дослідження необхідно проводити щорічно.