< Попередня новина


5.12.2023 14:27 - давність новини: 2 р.

Всесвітній день ґрунтів


Щорічно 5 грудня відзначається Всесвітній день ґрунтів (World Soil Day).

Його заснування було ініційовано Міжнародним союзом ґрунтознавців (IUSS) ще у 2002 році, а у грудні 2013 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 5 грудня Всесвітнім днем ґрунтів.

Цей день має на меті привернути увагу людства до фундаментального значення ґрунту в контексті підтримки життя на Землі, критичної важливості його раціонального використання, збереження родючості та сталого управління ґрунтовими ресурсами.

Ґрунти перебувають під постійним тиском природних та антропогенних чинників, що призводить до погіршення їх якості, збіднення біорізноманіття, трансформації та деградації. Сьогодні за оцінками експертів частка деградованих ґрунтів у світі становить 25 %, а до 2050 року може сягнути 90 %. Ефективне та раціональне використання земельних ресурсів має важливе значення для національної економіки України, яка володіє величезним резервом найродючіших ґрунтів – майже 8 % світових запасів чорноземів. Нині ґрунти України потерпають від масштабної деградації. 

Загальна площа деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель країни перевищує 1,1 млн га. Площа земель, які тією чи іншою мірою зазнають впливу водної ерозії, становить 13,3 млн га, дефляції – 6 млн га, а в роки з масштабними пиловими бурями сягає 20 млн га. Актуальність проблеми збереження ґрунтів була визнана на державному рівні. У березні 2016 р. Кабінет Міністрів України затвердив Національний план дій щодо боротьби із деградацією та опустелюванням земель.

Деградація земель в Україні набула масштабного характеру насамперед через розбалансованість структури її земельних угідь, зокрема у зв’язку із занадто високою часткою ріллі (78 %). Наразі співвідношення площі ріллі та еколого стабілізуючих угідь (кормових і лісів) становить 1,0 : 0,2 : 0,3, при цьому оптимальним можна вважати співвідношення 1,0 : 0,6 : 1,0 , а в ідеалі на 1 га ріллі має припадати 1,6 га кормових угідь та 3,5 га лісу. 

Одним із головних завдань лісового господарства є підвищення лісистості України до нормативного показника (в середньому – 20 %). Водночас, через повномасштабну російську агресію проти України, внаслідок якої масово знищуються та пошкоджуються лісові насадження, проводити масштабні заходи з підвищення рівня лісистості наразі неможливо. Навпаки, лісистість зменшується, а деградація ґрунтового покриву посилюється й охоплює нові території. 

У найближчій перспективі лісівникам доведеться проводити не тільки заходи з лісовідновлення, а й створювати нові ліси на землях, які стали непридатними для використання в сільському господарстві внаслідок забруднення різноманітними токсичними сполуками – продуктами детонації ракет та артилерійських снарядів (сполуки нітрогену, формальдегід, ціаниста кислота), паливно-мастильними матеріалами й іншими нафтопродуктами тощо. 

Вплив цих високотоксичних речовин на лісову рослинність потребує детального вивчення, оскільки може спричинити гальмування її росту, розвитку й навіть загибель.

До категорії непридатних також відносяться землі, засолені внаслідок зміни гідрологічного режиму через знищення лісової рослинності, підрив дамб.